BIBLIJSKI FORUM

POZNAVANJE BOGA - NAJVAŽNIJE ZNANJE

Latest topics

» PITANJA - RELIGIJA
Today at 21:19 by Sergej 92

» TAJNA VAVILON
Yesterday at 17:47 by Sergej 92

» ISUS HRIST
19/9/2017, 10:22 by PavleS

» ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...
17/9/2017, 19:23 by Sergej 92

» DOKAZI OTPADA ADVENTISTIČKE CRKVE
17/9/2017, 18:57 by Sergej 92

» STVARANJE ILI EVOLUCIJA
10/9/2017, 22:13 by Sergej 92

» HRIŠĆANSKA MUZIKA I PJESME
9/9/2017, 08:36 by Sergej 92

» PSIHIJATRIJA I MENTALNE BOLESTI
7/9/2017, 12:57 by Sergej 92

» SVE O ZDRAVLJU - PITANJA I ODGOVORI
2/9/2017, 10:36 by Sergej 92

September 2017

SunMonTueWedThuFriSat
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Calendar Calendar

PITANJA - RELIGIJA

Share

PavleS
    Admin

Broj komentara : 3144
    Registration date : 2008-11-01

Re: PITANJA - RELIGIJA

Komentar  PavleS on 31/8/2017, 11:58

Kad se radi o Božjoj istini, o nošenju Riječi istine, stvari su vrlo osjetljive. Potreban je cijeli niz pozitivnih kvalifikacija i sposobnosti nosioca da sarađuje sa Božjim Duhom koji daje ispravno osvjedočenje i razumijevanje. To nije gradivo koje može da se nauči kao školsko. Iz iskustva odmah mi se pali alarm kad čujem nekoga da poseže za brojkama koliko je puta pročitao Bibliju, koliko je sati provodio u proučavanju i slično. To je kao kad se student poziva na „teške studije“ jer je sate i sate posvetio bubanju gradiva, i onda nakon završene „škole“ smatra da ga pripada neka visoka funkcija, dok je u stvarnosti njegovo efektivno znanje problematičnije posle nego prije „fakulteta“. U Božjem djelu, takvi uvijek ometaju i sapliću umjesto da pomažu, jer zbog nerealne slike koju imaju o sebi smatraju se nekom vrstom sudija, revizora, procjenjivača… Karakteristika takvih je da NIKAD u svom vokabularu ne koriste riječi „savjet“, „sugestija“, „predlog“… Ukoliko se na to još dodaju lične slabosti kao što su sujeta, ambicija i „potreba“ da šefuju, samo je pitanje vremena kad će izazvati neku štetu u zajednici. Uz malo harizme i liderske vještine, zavešće ljude i napraviti podjele.

Ne znam koliko sam puta pročitao Bibliju, niti sam je ikad čitao na taj način, iako se pored ostalog već više od četiri godine bavim i korekcijama prevoda. Ne sjećam se da sam ikad provodio duge sate u proučavanju, ako izuzmemo čitanje neke zanimljive knjige. Ukoliko neko pitanje nijesam razumio do kraja, nikad nijesam forsirao, već sam to ostavljao Bogu i čekao pravo vrijeme. Uvijek mi je bilo odbojno crkveno i sektaško forsiranje i lutanje, koje obavezno podrazumijeva i određeni bolesno-vjerski stil života. Istina je životni pravac, ne lutanje i fanatično skakanje iz krajnosti u krajnost.

Nema osjetljivije stvari na zemlji od Božeg djela. Zato je od ključne važnosti zdrava normalnost, skromnost i poniznost, jer to donosi stabilnost i pravu saradnju.

Sergej 92

Broj komentara : 151
    Registration date : 2017-07-22

Komentar  Sergej 92 on 31/8/2017, 12:06

PavleS (citat):Kad se radi o Božjoj istini, o nošenju Riječi istine, stvari su vrlo osjetljive. Potreban je cijeli niz pozitivnih kvalifikacija i sposobnosti nosioca da sarađuje sa Božjim Duhom koji daje ispravno osvjedočenje i razumijevanje. To nije gradivo koje može da se nauči kao školsko. Iz iskustva odmah mi se pali alarm kad čujem nekoga da poseže za brojkama koliko je puta pročitao Bibliju, koliko je sati provodio u proučavanju i slično. To je kao kad se student poziva na „teške studije“ jer je sate i sate posvetio bubanju gradiva, i onda nakon završene „škole“ smatra da ga pripada neka visoka funkcija, dok je u stvarnosti njegovo efektivno znanje problematičnije posle nego prije „fakulteta“. U Božjem djelu, takvi uvijek ometaju i sapliću umjesto da pomažu, jer zbog nerealne slike koje imaju o sebi smatraju se nekom vrstom sudija, revizora, procjenjivača… Karakteristika takvih je da NIKAD u svom vokabularu ne koriste riječi „savjet“, „sugestija“, „predlog“… Ukoliko se na to još dodaju lične slabosti kao što su sujeta, ambicija i „potreba“ da šefuju, samo je pitanje vremena kad će izazvati neku štetu u zajednici. Uz malo harizme i liderske vještine, zavešće ljude i napraviti podjele.

Ne znam koliko sam puta pročitao Bibliju, niti sam je ikad čitao na taj način, iako se pored ostalog već više od četiri godine bavim i korekcijama prevoda. Ne sjećam se da sam ikad provodio duge sate u proučavanju, ako izuzmemo čitanje neke zanimljive knjige. Ukoliko neko pitanje nijesam razumio do kraja, nikad nijesam forsirao, već sam to ostavljao Bogu i čekao pravo vrijeme. Uvijek mi je bilo odbojno crkveno i sektaško forsiranje i lutanje, koje obavezno podrazumijeva i određeni bolesno-vjerski stil života. Istina je životni pravac, ne lutanje i fanatično skakanje iz krajnosti u krajnost.

Nema osjetljivije stvari na zemlji od Božeg djela. Zato je od ključne važnosti zdrava normalnost, skromnost i poniznost, jer to donosi stabilnost i pravu saradnju.

Jako mudro Pavle , nemam što nadodati osim da tako i sam razmišljam . Siguran sam stoga , da smo u istom Duhu . A to je najvažnije . Naravno , postoji i raznolikost , mi smo svi različita stabla u istom vrtu , ali kad neko stablo biva zaraženo nekom bolešću , onda je potrebno to izliječiti i odstraniti , da ne zarazi sva druga stabla . Stoga te shvaćam zašto nekad moraš da koristiš banove , iako i ti sam si pogrešiv čovjek , smrtnik , pa nekad i ti napraviš grešku . Ali si blag čovjek koji je spreman oprostiti , to sam siguran . Mnogi koriste ovaj forum kao dinamo snage , da se priključe i zagađuju dosta duša koje ovo čitaju . To je nepošteno , ti to znaš , ali trpiš mnoge da to rade , ali neka se zna da mnogi to rade . Propaganda je RAT , sredstvo koje je koristio Hitler i svi tirani , Sotona je shvatio nakon mnogo tisuća godina da su pravednici sve jači i jači u pobožnosti ako ih se agresivno napadne . Stoga je izumio najsuptilnije vrste propgande , koje su slađe od meda , ali unutra je smrtonosna doza duhovnog cijanida .

PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 31/8/2017, 16:11

Evo jednog primjera kako se suptilno radi lažiranje biblijske istine.
    Kad promoter obmane želi da nametne publici neku tezu (recimo opravdanje vjerom u krajnosti tog pojma), on priprema teren prenaglašavanjem određenih predmeta na štetu drugih istina.
    Zatim dolazi na red „otkrivenje“ navodno zapostavljenih istina ili onih koje prethodno „nijesu dovoljno shvaćene“.
    Treća faza je štelovanje činjenica.

Tako „jevanđelisti“ koji lažiraju opravdanje vjerom i „život pod Duhom“ na račun oslobađanja od Zakona moraju da pripisuju određenim događajima značaj koji nemaju. Na primjer prva Pedesetnica posle Hrista se ističe kao neka magična prekretnica, odakle počinje život pod Duhom. Zatim naprave poređenje za primanjem Zakona na Sinaju, uz tvrdnju da je Mojsije primio Zakon na Pedesetnici, kako bi napravili lažni kontrast između dva saveza, između Zakona i blagodati.
    Neupućeni se lako hvataju u ovu zamku. Prvo, Pedesetnica se prvi put pominje u 3. Mojsijevoj 23. glava, kada su uvedeni i sistematizovani godišnji praznici, i izvjesno nije bila dio uredbi dok su Izraelci boravili na Sinaju. Drugo, u 2. Mojsijevoj 19:1 dat je vremenski okvir kad su Izraelci došli na Horev (Sinaj): u trećem mjesecu (ne precizira se datum). Tačno je da Pedesetnica pada u trećem mjesecu šivanu (maj-jun), ali isto tako je izvjesno da je Mojsije više puta izlazio i spuštao se sa gore dok je primao Zakon. Ako računamo samo Božju objavu Dekaloga glasom, to je bilo trećeg dana. Ukupno, prateći izvještaje od 2. Mojsijeve 19:1 do negdje 35. glave, možemo izračunati da je proteklo preko 50 dana u primanju Zakona na Sinaju, što duboko zalazi u sledeći mjesec (tamuz), čak i pod pretpostavkom da se 19:1 odnosi na prvi dan šivana. Sve do kraja 2. Mojsijeve stoje opisi raznih zakona i uredbi za Svetinju, ali ne i praznične uredbe (osim Pashe prilikom izlaska iz Egipta). Zanimljivo je zapaziti da je zemaljsko svetilište počelo sa svojom službenom funkcijom tek prvog dana prvog mjeseca druge godine (2. Mojsijeva 40:1,2), računajući od izlaska; vidi: 2. Mojsijeva 12:1,2).

Logično, Pedesetnica se mogla obilježavati samo u uslovima funkcionalnosti Svetilišta i redovne sjetve i žetve.

Ovo lažno poređenje prve Pedesetnice posle Hrista i navodne Pedesetnice na Sinaju se inače vrlo koristi u protestantskom hrišćanstvu koje odbacuje Zakon.

Dalje se značaj Pedesetnice zloupotrebljava u smislu o kojem sam već govorio u prethodnim postovima, tako što se poistovjećuje primanje Duha prilikom obraćenja (za koje se NIKAD ne može precizirati vrijeme; vidi Jovan 3:6-8) sa posebnim duhovnim darovima koje Bog daje za potrebe nošenja jevanđelja ili za svjedočanstvo, za misiju u određenim specifičnim okolnostima. Tako se vjernici mogu lako navući u zamku da počnu da sumnjaju u svoje duhovno iskustvo jer nemaju manifestacije posebne sile, i da počnu da traže „silu“, otvarajući se za djelovanje demona.

Unošenje laži u propovijedanje jevanđelja takođe otvara put demonima i demonskoj harizmi ubjeđivanja i zavođenja.

Sergej 92

Komentar  Sergej 92 on 31/8/2017, 20:33

PavleS (citat):Evo jednog primjera kako se suptilno radi lažiranje biblijske istine.
    Kad promoter obmane želi da nametne publici neku tezu (recimo opravdanje vjerom u krajnosti tog pojma), on priprema teren prenaglašavanjem određenih predmeta na štetu drugih istina.
    Zatim dolazi na red „otkrivenje“ navodno zapostavljenih istina ili onih koje prethodno „nijesu dovoljno shvaćene“.
    Treća faza je štelovanje činjenica.

Tako „jevanđelisti“ koji lažiraju opravdanje vjerom i „život pod Duhom“ na račun oslobađanja od Zakona moraju da pripisuju određenim događajima značaj koji nemaju. Na primjer prva Pedesetnica posle Hrista se ističe kao neka magična prekretnica, odakle počinje život pod Duhom. Zatim naprave poređenje za primanjem Zakona na Sinaju, uz tvrdnju da je Mojsije primio Zakon na Pedesetnici, kako bi napravili lažni kontrast između dva saveza, između Zakona i blagodati.
    Neupućeni se lako hvataju u ovu zamku. Prvo, Pedesetnica se prvi put pominje u 3. Mojsijevoj 23. glava, kada su uvedeni i sistematizovani godišnji praznici, i izvjesno nije bila dio uredbi dok su Izraelci boravili na Sinaju. Drugo, u 2. Mojsijevoj 19:1 dat je vremenski okvir kad su Izraelci došli na Horev (Sinaj): u trećem mjesecu (ne precizira se datum). Tačno je da Pedesetnica pada u trećem mjesecu šivanu (maj-jun), ali isto tako je izvjesno da je Mojsije više puta izlazio i spuštao se sa gore dok je primao Zakon. Ako računamo samo Božju objavu Dekaloga glasom, to je bilo trećeg dana. Ukupno, prateći izvještaje od 2. Mojsijeve 19:1 do negdje 35. glave, možemo izračunati da je proteklo preko 50 dana u primanju Zakona na Sinaju, što duboko zalazi u sledeći mjesec (tamuz), čak i pod pretpostavkom da se 19:1 odnosi na prvi dan šivana. Sve do kraja 2. Mojsijeve stoje opisi raznih zakona i uredbi za Svetinju, ali ne i praznične uredbe (osim Pashe prilikom izlaska iz Egipta). Zanimljivo je zapaziti da je zemaljsko svetilište počelo sa svojom službenom funkcijom tek prvog dana prvog mjeseca druge godine (2. Mojsijeva 40:1,2), računajući od izlaska; vidi: 2. Mojsijeva 12:1,2).

Logično, Pedesetnica se mogla obilježavati samo u uslovima funkcionalnosti Svetilišta i redovne sjetve i žetve.

Ovo lažno poređenje prve Pedesetnice posle Hrista i navodne Pedesetnice na Sinaju se inače vrlo koristi u protestantskom hrišćanstvu koje odbacuje Zakon.

Dalje se značaj Pedesetnice zloupotrebljava u smislu o kojem sam već govorio u prethodnim postovima, tako što se poistovjećuje primanje Duha prilikom obraćenja (za koje se NIKAD ne može precizirati vrijeme; vidi Jovan 3:6-8) sa posebnim duhovnim darovima koje Bog daje za potrebe nošenja jevanđelja ili za svjedočanstvo, za misiju u određenim specifičnim okolnostima. Tako se vjernici mogu lako navući u zamku da počnu da sumnjaju u svoje duhovno iskustvo jer nemaju manifestacije posebne sile, i da počnu da traže „silu“, otvarajući se za djelovanje demona.

Unošenje laži u propovijedanje jevanđelja takođe otvara put demonima i demonskoj harizmi ubjeđivanja i zavođenja.

apsolutno točno i korisno rečeno .

nemam uopće što da nadodam na ovo .

Pita

Broj komentara : 31
    Registration date : 2017-08-22

Komentar  Pita on 1/9/2017, 04:34

Da li postoji moc autosugestije kao sto mnogi tvrde? Da li se tako nesto spominje u Bibliji? Logicno je da se vjerovanje u autosugestiju potpuno kosi sa Hriscanstvom? Hvala unaprijed na odgovoru. Ako sam promasila temu, recite mi na koju temu da postavim ovo pitanje.

Nebojša

Broj komentara : 112
    Registration date : 2013-08-19

Komentar  Nebojša on 1/9/2017, 09:38

Pita (citat):Da li postoji moc autosugestije kao sto mnogi tvrde? Da li se tako nesto spominje u Bibliji? Logicno je da se vjerovanje u autosugestiju potpuno kosi sa Hriscanstvom? Hvala unaprijed na odgovoru. Ako sam promasila temu, recite mi na koju temu da postavim ovo pitanje.

Postoji moć autosugestije. To spada u okultizam. Tada čovek sam sebi sugeriše, odnosno uzda se u u svoj pali um, da bi došao do nekog sebičnog cilja.
    Npr. da bi došao do novca on "pozitivno razmišlja" i bavi se tehnikama zakona privlačnosti gde spada i jedna od mnogobrojnih tehnika, kao što je moć uma, astralna projekcija, lucidni snovi itd.
    Tada čovek sebi daje sugestije tj. otvara čula za delovanje demona. Npr. kod astralne projekcije treba da svako veče pred spavanje daješ sebi autosugestije u sebi ili još "bolje" na glas da bi uspešno izveo "odvajanje od tela". Da sad ne ulazim u detalje, sve autosugestije su povezane sa raznim oblastima okultizma. Suština je da se čovek uzda i prepušta sebi (on je bog), a u stvari prepušta se drugom "bogu" koji mu namešta razne situacije kako bi čovek došao do svog sebičnog cilja i tako ga utvrđuje u zabludu i laž. Nekada mu se i otkrije kao "vodič", anđeo čuvar itd., zavisi od procene demona i našeg duhovnog "uzrastanja" u okultizmu.

Pita

Komentar  Pita on 1/9/2017, 16:17

Aaa ja nisam znala da je to autosugestija, hvala na odgovoru. Mislila sam ono kad kazu -kakve su ti misli takav ti je zivot. Mislila sam recimo ako se bojis ne znam srcanog udara (hipohondar) ili se bojis da ce se nekome nesto desiti i razmisljas o tome nekad kad zalutaju misli, da li se to zato moze desiti? Ja sam mislila da je to autosugestija...

Nebojša

Komentar  Nebojša on 1/9/2017, 17:21

Pita (citat):Aaa ja nisam znala da je to autosugestija, hvala na odgovoru. Mislila sam ono kad kazu -kakve su ti misli takav ti je zivot. Mislila sam recimo ako se bojis ne znam srcanog udara (hipohondar) ili se bojis da ce se nekome nesto desiti i razmisljas o tome nekad kad zalutaju misli, da li se to zato moze desiti? Ja sam mislila da je to autosugestija...

Postoje razne vrste autosugestija, na višem i nišem nivou. Npr. niža bi bila kada se sportisti "lože" i hrabre sebe da bi ostvarili "pobedu" u nekom sportu. Ili kao što je danas ekspanzija "pozitivne afirmacije" gde postoje "učitelji" koji drže predavanja o "pozitivnom razmišljanju", privlačenju novca, uspehu u karijeri, lečenju mislima itd.
    Na višem nivou je kada čovek otvoreno učestvuje u nekim okultnim praksama, svesno ili nesvesno. Sve je to okultizam ali postoje razni nivoi, zavisi koliko je čovek duboko ušao u to.
    Što se tiče toga da mi mislima izazivamo smrt ili nesreće ljudima oko nas, bilo da to radimo sa namerom ili ne, rekao bih da misli nemaju toliku moć da to izazovu. To mogu da izazovu demoni kada se povežemo sa njima, kao što to rade gatare ili vračare, pa one "bace čini" drugome da bi izazvale nešto. Ali to opet ne može kod svakog da se izvede već samo kod onih koji žive u ogromnoj meri suprotno od Božijeg zakona. A i sam okultista mora biti "majstor" svog zanata da bi mogao da izvede tako nešto.
    Kada bismo mogli negativnim mislima da utičemo na sopstveno zdravlje i zdravlje drugih ili na raznorazne situacije, svet ne bi opstao ni jedan dan. Ipak mora konkretnim delima da se utiče na svoje zdravlje ili situacije u životu a misli nam služe da smislimo to konkretno delo.
    Kao što sam rekao, čovek mora biti duboko u okultizmu da bi demon mogao preko njega da deluje, prvo na svoju štetu (čovek misli da je to korist), a posle na štetu drugih. Neće demon svakom da da "moć" da bi širio njihov koncept već procenjuje ko je podoban i sposoban za to delo.
    Tako da ako imaš negativne misli kako će ti se nešto loše desiti ili tvojim bližnjim, to ne može da se desi već ti demon ubacuje negativne misli. To ne sugerišeš ti sama sebi već te demon uznemirava. Kao što kažeš to se dešava kada ti "odlutaju" misli. Zato treba odmah da se trgneš i stražiš da ti svašta ne pada na pamet.

PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 1/9/2017, 17:29

Pita (citat):Aaa ja nisam znala da je to autosugestija, hvala na odgovoru. Mislila sam ono kad kazu -kakve su ti misli takav ti je zivot. Mislila sam recimo ako se bojis ne znam srcanog udara (hipohondar) ili se bojis da ce se nekome nesto desiti i razmisljas o tome nekad kad zalutaju misli, da li se to zato moze desiti? Ja sam mislila da je to autosugestija...

"Kakve su ti misli takav ti je život" ima naravno svoj smisao, jer mentalna higijena je potrebnija nego fizička.

Trebaš se paziti svih oblika ispiranja mozga, bilo da su to autosugestije ili negativne sugestije iz okruženja. Oboje spada u mentalno drogiranje i oboje otvara vrata demonskim duhovima. Naravno nema perfekcije, sve dok živimo u ovim uslovima, i to treba uzeti u obzir.

U tvom slučaju bi najbolje bilo da si zaposlena korisnim aktivnostima i da živiš u prirodnom okruženju. Ako nijesi udata, nađeš nekog stabilnog prirodnjaka đe se ne radi premnogo a može da se fino živi.

Pita

Komentar  Pita on 1/9/2017, 17:44

Hvala na odgovorima! Kad mi naleti neka misao koja me optereti, zamolim Isusa i Hrista da otjera te misli...ali ne znam je li pogresno to stalno da radim ili da ih samo ignorisem? Udata sam, i radimo dosta oboje, i treniramo, tj trudimo se, koliko stizemo, i zaista je tacno da kad je mozak "zauzet", skoncentrisan na posao ili nekim korisnim stvarima, nema tih misli...ali kako kad se po koja negativna misao provuce, uvece, ili kad odmaram, itd...to je valjda normalno kod svakoga?

Nebojša

Komentar  Nebojša on 1/9/2017, 20:21

Pita (citat):Hvala na odgovorima! Kad mi naleti neka misao koja me optereti, zamolim Isusa i Hrista da otjera te misli...ali ne znam je li pogresno to stalno da radim ili da ih samo ignorisem? Udata sam, i radimo dosta oboje, i treniramo, tj trudimo se, koliko stizemo, i zaista je tacno da kad je mozak "zauzet", skoncentrisan na posao ili nekim korisnim stvarima, nema tih misli...ali kako kad se po koja negativna misao provuce, uvece, ili kad odmaram, itd...to je valjda normalno kod svakoga?

I molitva i straženje nad umom. Normalno je, svi imaju negativne misli ponekad. Razlika je u tome da li ćemo da je u startu odbacimo i tako završimo posao i izbegnemo borbu ili ćemo da je primimo pa ćemo nepotrebno da se borimo sa neizvesnim ishodom, odnosno većom mogućnošću da padnemo u greh.

Pita

Komentar  Pita on 1/9/2017, 23:34

Sta znaci strazenje nad umom? I kako mislite da je odbacimo? Izignorisemo?

Nebojša

Komentar  Nebojša on 2/9/2017, 08:55

Pita (citat):Sta znaci strazenje nad umom? I kako mislite da je odbacimo? Izignorisemo?

Kao što stražar u vojsci čuva kasarnu tako što patrolira i otvori četvore oči da se neprijatelj ne uvuče. Uvek je budan i naoružan. Tako i mi. Imamo oružje (vera, Biblija, molitva) i budni smo (svesni da prepoznamo i razlikujemo negativne od pozitivnih misli i da izaberemo koje ćemo da odbacimo ili kao što kažete ignorišemo). I onda lako razoružamo neprijatelja. A možemo i da dremamo u kućici za stražu, pušimo cigarete i stavimo slušalice u uši. Tada će neprijatelj neprimetno da se provuče i da napravi štetu.
    Onda će naš nadređeni da nas opomene i ukori (osvedoči) zato što je neprijatelj prošao i nas će biti sramota pa ćemo sledeći put bolje da stražarimo. Isto tako pohvaliće nas ako stražarimo i pazimo ono što nam je poverio da čuvamo,  pa ćemo onda još ohrabreniji i sa iskustvom razoružanja neprijatelja odgovornije ispunjavati povereni nam zadatak.

Pita

Komentar  Pita on 2/9/2017, 15:04

Hvala puno! Imam jos jedno pitanje- Ovdje na sajtu sam skinula u pdf neka objasnjenje zasto nevini stradaju i zasto se desava zlo u svijetu. U tom tekstu stoji objasnjenje da je vladar ovog svijeta tj zemlje sotona, i da nije Bozija volja da stradaju nevini, vec je to djelo sotone. Pise da to dokazuje i dio u molitvi Oce nas koji kaze -i da bude volja tvoja na zemlji kao i na nebu. Da li to znaci da trenutno nije Bozija volja ovdje nego se molimo da bude? Mene je to bas zbunilo, jer kako je moguce da ovdje ne vlada Bozija volja, jesu li onda molitve uzaludne? Zasto se molimo ako zavisi od sotone nas fizicki zivot tj ljudi na zemlji... jesam li ja to pogresno razumjela? Zar nije sve Bozija volja?

PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 2/9/2017, 15:24

Pita (citat):Hvala puno! Imam jos jedno pitanje- Ovdje na sajtu sam skinula u pdf neka objasnjenje zasto nevini stradaju i zasto se desava zlo u svijetu. U tom tekstu  stoji objasnjenje da je vladar ovog svijeta tj zemlje sotona, i da nije Bozija volja da stradaju nevini, vec je to djelo sotone. Pise da to dokazuje i dio u molitvi Oce nas koji kaze -i da bude volja tvoja na zemlji kao i na nebu. Da li to znaci da trenutno nije Bozija volja ovdje nego se molimo da bude? Mene je to bas zbunilo, jer kako je moguce da ovdje ne vlada Bozija volja, jesu li onda molitve uzaludne? Zasto se molimo ako zavisi od sotone nas fizicki zivot tj ljudi na zemlji... jesam li ja to pogresno razumjela? Zar nije sve Bozija volja?

Postoji velika razlika između Božje volje i Božjeg dopuštenja u uslovima grijeha.
    Božja volja je oličena u Božjem poretku, Božjem carstvu, gdje nema nikakve patnje, stradanja, smrti ni bilo kakve prijetnje koja ugrožava život Božjih stvorenja. Na zemlji nije Božje carstvo sve dok se ne okonča velika borba i realizuje Plan spasenja. Dotle Bog dopušta posledice grijeha i dopušta da se razvije i pokaže grijeh. Ali Božje dopuštenje i Božja volja nijesu isto.

Lična i posrednička molitva svakako su od pomoći, jer omogućavaju da se Bog miješa na poseban način u naše živote ili živote drugih.

Nebojša

Komentar  Nebojša on 2/9/2017, 16:03

Pita (citat):Hvala puno! Imam jos jedno pitanje- Ovdje na sajtu sam skinula u pdf neka objasnjenje zasto nevini stradaju i zasto se desava zlo u svijetu. U tom tekstu  stoji objasnjenje da je vladar ovog svijeta tj zemlje sotona, i da nije Bozija volja da stradaju nevini, vec je to djelo sotone. Pise da to dokazuje i dio u molitvi Oce nas koji kaze -i da bude volja tvoja na zemlji kao i na nebu. Da li to znaci da trenutno nije Bozija volja ovdje nego se molimo da bude? Mene je to bas zbunilo, jer kako je moguce da ovdje ne vlada Bozija volja, jesu li onda molitve uzaludne? Zasto se molimo ako zavisi od sotone nas fizicki zivot tj ljudi na zemlji... jesam li ja to pogresno razumjela? Zar nije sve Bozija volja?

Sukob na planeti Zemlji se vodi oko ZAKONA. I to oko Božjeg zakona, kog je Sotona doveo u pitanje kada je odbio da živi po tom zakonu već je izabrao zbog SLOBODNE VOLJE  da živi po SVOJOJ VOLJI. Dakle, postoji Božji zakon u kome je iskazana Božja volja kako bi savršeno funkcionisalo Božje Carstvo. Samim tim što se Sotona pobunio protiv Boga, pobunio se protiv Božjeg zakona odnosno Božje volje.
    Pošto Sotona nema svoj originalni zakon, jer tako nešto ne postoji već postoji samo jedan jedini VEČNI ZAKON koji otkriva VEČNOG Boga, on je samo mogao da negira Božji zakon. Negacija Božjeg zakona je "čini šta ti je VOLJA", koja naizgled "obećava" neku slobodu, ali kao što se pokazalo posledica je ropstvo. Sotonin "zakon" je "ja sam bog, ja sam slobodan, kreiram svoj život kako hoću, ne treba mi Bog itd". Božji zakon je Božja volja. Kada se mi predamo Božjoj volji onda živimo po Božjem zakonu. Pošto je na planeti Zemlji trenutno Sotonska volja, odnosno naša pošto ljudi prihvataju da čine šta je njihova volja, Sotona vlada ovim svetom. Trenutno. Ko HOĆE Božiju volju on se i MOLI da dođe Njegovo carstvo i da bude Njegova volja.
    Znači Bog trenutno dopušta da se ovde živi svojom pobunjenom voljom da bi se pokazalo da je Njegov zakon istinit, pravedan i pun ljubavi itd.
    Tako da je sukob između Boga i Sotone oko zakona ili čijom voljom će stvorenja živeti. Sveti anđeli i ljudi koji su se pokajali žive po Božjoj volji, demoni i pobunjeni ljudi žive po svojoj volji smatrajući da su oni bogovi kao što im je Sotona i obećao u početku pobune.
    Za bolje razumevanje pročitaj Veliku Borbu od Elen Vajt gde je opisana hronologija sukoba dve volje ili dva zakona pa ćeš imati jasniju sliku.
    Morao sam malo šire da objasnim da bi imala bolju predstavu.

Pita

Komentar  Pita on 2/9/2017, 16:26

Hvala opet na odgovoru! Hvala sto ste odgovorili detaljno i razumljivo.

maurico

Broj komentara : 108
    Registration date : 2016-09-24

Komentar  maurico on 9/9/2017, 14:50

Pozdrav svima,molim za pojašnjenje stihova iz Lk.5:37-39.U ovim se stihovima spominje vino,i to dvije vrste vina:novo i staro.U Ivanovom Otkrivenju, upoznati smo i sa babilonskim vinom kao trećom vrstom vina.Da li možemo vjerovati da su oba "vina"iz Lk.dobra vina,ili je dobro vino samo "novo" vino koje Krist objašnjava da trebaju biti pospremljeni u novim mjehovima,budući da znamo da babilonsko vino predstavlja poguban nauk, protivan našem Bogu,Kristu i spasenju?Da li se značenje "starog" vina odnosi na prakticiranje vjere u budućeg Spasitelja koje je nastalo još u Adamovim vremenima pa preko Abrahama do Mojsija i naprijed,ili to "staro"vino" predstavlja nauk farizeja,ili je pak "staro" vino nauk Ivana krstitelja i njegovih učenika?I treče pitanje odnosi se na 39 stih "Niko ko je pio "staro vino" ne želi "novo"jer kaže:"Staro je dobro".Šta znači to da je "staro" vino dobro i da nitko ne želi "novog"tko je probao "starog",i dal je moguće da nijedan čovjek tko je probao tu staru nauku nije prešao na novo Isusovo učenje,i da baš svi iz tog "prijelaznog" razdoblja govore "Staro je dobro"? Puno hvala.

PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 9/9/2017, 17:48

maurico (citat):Pozdrav svima,molim za pojašnjenje stihova iz Lk.5:37-39.U ovim se stihovima spominje vino,i to dvije vrste vina:novo i staro.U Ivanovom Otkrivenju, upoznati smo i sa babilonskim vinom kao trećom vrstom vina.Da li možemo vjerovati da su oba "vina"iz Lk.dobra vina,ili je dobro vino samo "novo" vino koje Krist objašnjava da trebaju biti pospremljeni u novim mjehovima,budući da znamo da babilonsko vino predstavlja poguban nauk, protivan našem Bogu,Kristu i spasenju?Da li se značenje "starog" vina odnosi na prakticiranje vjere u budućeg Spasitelja koje je nastalo još u Adamovim vremenima pa preko Abrahama do Mojsija i naprijed,ili to "staro"vino" predstavlja nauk farizeja,ili je pak "staro" vino nauk Ivana krstitelja i njegovih učenika?I treče pitanje odnosi se  na 39 stih "Niko ko je pio "staro vino" ne želi "novo"jer kaže:"Staro je dobro".Šta znači to da je "staro" vino dobro i da nitko ne želi "novog"tko je probao "starog",i dal je moguće da nijedan čovjek tko je probao tu staru nauku nije prešao na novo Isusovo učenje,i da baš svi iz tog "prijelaznog" razdoblja govore "Staro je dobro"? Puno hvala.

Poenta ovog izlaganja o vinu i mjehovima je u Isusovoj namjeri da osvijetli stare istine, da najveće duhovne istine Biblije i Plana spasenja razjasni i utisne u umove ljude. Fariseji i zvanični predstavnici religije Judeje tog vremena su bili oholi u svojim tradicijama (treba znati Talmud da bi se dobila slika kakva su bila njihova razmišljanja i vjerovanja) i time onesposobljeni da prime Hrista. Zato su bili potrebni novi „mjehovi“ za „novo vino“ – koje nije novo već zapravo nekrivotvorena istina u svjetlosti misije Spasitelja svijeta – i to su morali bili prosti ljudi iz naroda, nezatrovani rabinskim teološkim pričama.

Povezivanje sa „vinom Vavilona“ nije umjesno u datom kontekstu, iako su rabini donekle bili pod uticajima helenističke filozofije i određenih devijacija koje su baštinili još od vavilonskog ropstva.

maurico

Broj komentara : 108
    Registration date : 2016-09-24

Komentar  maurico on 9/9/2017, 18:25

Hvala Pavle,mogu reći da sam iz tvog odgovora razumio da je i staro i novo vino ispravan i neiskvaren nauk o Planu spasenja

PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 9/9/2017, 18:46

maurico (citat):Hvala Pavle,mogu reći da sam iz tvog odgovora razumio da je i staro i novo vino ispravan i neiskvaren nauk o Planu spasenja
    Postoji tu i malo dublje značenje. Istina je povjerena palom čovjeku. Vremenski faktor ne ide u prilog istini ukoliko čovjek nije spreman da oživotvori Božju istinu i to svakodnevno. U tom smislu „vino“ postaje staro – konzervativizam osvaja mjesto žive istine. Kad se jednom završi taj proces, posledica je nespremnost da se primi novo „vino“, dok se starom „vino“ dodaje ljudski „konzervans“ sa namjerom da se trajno sačuva. Tako se od starog „vina“ pravi status kvo, ili religija koja je sama sebi svrha, bez žive sile. Ovo je najmanje loš scenario, a problemi se uvećavaju sa svakim daljim odstupanjem od Božje Riječi u korist ljudske tradicije. Isus je po prirodi svoje misije znao da se treba kloniti religijskih zvaničnika u svakom smislu, jer je njihovo „vino“ bilo nepovratno oštećeno.

Vlatko

Broj komentara : 472
    Registration date : 2009-07-04

Komentar  Vlatko on 9/9/2017, 19:15

Čovječe, tko si ti zapravo da se pravdaš s Bogom? Zar da djelo rekne tvorcu: "Što si me ovakvim načinio? Ili zar lončar nema vlasti nad glinom da od istoga tijesta načini posudu sad časnu, sad nečasnu. Rimljanima 9,20-21

Ovdje treba dobro razlikovati tko je ustvari ovdje lončar jer Bog ne može biti iskušavan na zlo. A daljnje oblikovanje karaktera je objašnjeno i ovdje:

"I pristupe učenici pa ga zapitaju: "Zašto im zboriš u prispodobama?
    On im odgovori: "Zato što je vama dano znati otajstva kraljevstva nebeskoga, a njima nije dano.
    Doista, onomu tko ima dat će se i obilovat će, a onomu tko nema oduzet će se i ono što ima.
    U prispodobama im zborim zato što gledajući ne vide i slušajući ne čuju i ne razumiju.
    "Tako se ispunja na njima proroštvo Izaijino koje govori: Slušat ćete, slušati - i nećete razumjeti; gledat ćete, gledati - i nećete vidjeti!
    Jer usalilo se srce naroda ovoga: uši začepiše, oči zatvoriše da očima ne vide, ušima ne čuju, srcem ne razumiju te se ne obrate pa ih izliječim." Matej 13,10-15

Znači jasno se govori o tipu karaktera koji treba kultivirati:

A Gospodin mu reče: "Da, vi farizeji čistite vanjštinu čaše u zdjele, a nutrina vam je puna grabeža i pakosti. Bezumnici! Nije li onaj koji načini vanjštinu načinio i nutrinu. Luka 11,39-40

Sergej 92

Komentar  Sergej 92 on 12/9/2017, 20:22

Ima li spasenja izvan divljine ? Smile

Čuo sam zanimljivo vjerovanje da će pri uspostavi nedjeljnog zakona biti potrebno da svi izađu iz gradova , radi zabrane kupovanja . Što se događa sa onim što ostanu u gradovima , ne mislim toliko na to dali će umrijeti od gladi i te tjelesne stvari , nego dali se mogu spasiti . Meni je nekoliko ljudi koji žive na selu reklo da je egw napisala da se nemožemo spasiti u gradu ( kad se uspostavi ned zakon ) , nekako kao da ti ljudi vole osuđivati i lažirati egw , jer koliko znam sam Lot je bio u Sodomi , koja je gora i od današnjih najgorih gradova . Koliko znam piše ako budemo vjerni Bogu , bit ćemo blagoslovljeni u gradu i u polju , dakle ne piše samo na selu , nego i u gradu . Još nešto , ne piše egw ni Pismo da idemo na selo , dakle nema nikakve priče da se selimo na selo nego u čistu prirodu . Ljudi na selu kao da misle da građani nikad na selu nisu bili i neznaju što se tamo sve događa . Na selu u pravilu imaš jednu veliku zgradu - crkvu . Baš taj što mi je rekao da se nemogu spasiti ljudi koji ostanu u gradu , je također rekao da živi 20 m od katoličke crkve . Ja sam mu rekao zamisli ispod te crkve kakve sprave za mučenje možda postoje Very Happy .

Nisam za gradove ovozemaljske , jer je su gradovi sami po sebi zlo , nego što je danas veliki stres u gradovima , jao onima što moraju u većim gradovima boraviti , jao njima . Tko nemože da pođe u prirodu i osjeti što je mir , taj ne živi radosno , nego preživljava . Ali isto tako ni za sela ovozemaljska nisam . Isus kaže Ocu ne molim Te da ih uzmeš sa svijet a, nego da ih zaštitiš od Zloga . Postoji sada opcija da mi idemo direktno u čistu prirodu da živimo , ali kome bi tamo bili sol i svjetlost ja neznam . Pitam se dosta toga , nadam se da ću dobiti odgovore , jer postoji dosta fanatizma i lažiranja , manipulacije sa spisima duha proroštva , pa se pitam dali netko zna apsolutnu istinu o ovom pitanju .

PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 12/9/2017, 23:32

Sergej 92 (citat):Ima li spasenja izvan divljine ? Smile

Čuo sam zanimljivo vjerovanje da će pri uspostavi nedjeljnog zakona biti potrebno da svi izađu iz gradova , radi zabrane kupovanja . Što se događa sa onim što ostanu u gradovima , ne mislim toliko na to dali će umrijeti od gladi i te tjelesne stvari , nego dali se mogu spasiti . Meni je nekoliko ljudi koji žive na selu reklo da je egw napisala da se nemožemo spasiti u gradu ( kad se uspostavi ned zakon ) , nekako kao da ti ljudi vole osuđivati i lažirati egw , jer koliko znam sam Lot je bio u Sodomi , koja je gora i od današnjih najgorih gradova . Koliko znam piše ako budemo vjerni Bogu , bit ćemo blagoslovljeni u gradu i u polju , dakle ne piše samo na selu , nego i u gradu . Još nešto , ne piše egw ni Pismo da idemo na selo , dakle nema nikakve priče da se selimo na selo nego u čistu prirodu . Ljudi na selu kao da misle da građani nikad na selu nisu bili i neznaju što se tamo sve događa . Na selu u pravilu imaš jednu veliku zgradu - crkvu . Baš taj što mi je rekao da se nemogu spasiti ljudi koji ostanu u gradu , je također rekao da živi 20 m od katoličke crkve . Ja sam mu rekao zamisli ispod te crkve kakve sprave za mučenje možda postoje Very Happy .

Nisam za gradove ovozemaljske , jer je su gradovi sami po sebi zlo , nego što je danas veliki stres u gradovima , jao onima što moraju u većim gradovima boraviti , jao njima . Tko nemože da pođe u prirodu i osjeti što je mir , taj ne živi radosno , nego preživljava . Ali isto tako ni za sela ovozemaljska nisam . Isus kaže Ocu ne molim Te da ih uzmeš sa svijet a, nego da ih zaštitiš od Zloga . Postoji sada opcija da mi idemo direktno u čistu prirodu da živimo , ali kome bi tamo bili sol i svjetlost ja neznam . Pitam se dosta toga , nadam se da ću dobiti odgovore , jer postoji dosta fanatizma i lažiranja , manipulacije sa spisima duha proroštva , pa se pitam dali netko zna apsolutnu istinu o ovom pitanju .

Bitno je da čovjek nije materijalista, da ga ne zarobljavaju stvari, i naravno još bitnije da nije fanatik, a kad dođe vrijeme za sklanjanje prepoznaće se i Bog će otvoriti izlaz.

Tragikomično je koliko ima fanatizma po tom pitanju. Kod nominalnih adventista to je izraženo na dva nivoa: progonstvo i nedjeljni zakon. Dovoljno je da vrabac naleti na prozor crkve ili da nekog malo najure zbog sektaškog ponašanja i „počinje progonstvo“, ili da neki zvaničnik pomene molitvu nedjeljom odmah ide nedjeljni zakon.

Pita

Komentar  Pita on 13/9/2017, 05:50

Trazila sam temu na koju da postavim ovo pitanje, nisam nasla zato cu postaviti ovdje, ako sam pogrijesila slobodno upozorite. -Da li je stetno po nas da se nadjemo u drustvu nekoga ili nekih ljudi koji zive pogresno i nisu vjernici? To je dosta tesko izbjeci i zbog posla a i ovako. Jako je malo ljudi koji su pravi Hriscani, i tesko je izbjeci drustvo ljudi koji to nisu. U pitanju su dobri ljudi, kad kazem dobri mislim jako ucinjeni, spremni da pomognu ali jednostavno teoloski pooootpuno neobrazovani i za istinu slijepi. Ne znam koliko je "stetno" druzenje sa njima ako uzmemo u obzir da smo teoloski malo bolje nacitani i da ce tesko izmanipulisati nama? Tj da ne mogu imati takav uticaj na nas...je li pogresno bjezati od njih i je li pogresno druziti se sa njima?

Sponsored content

Komentar  Sponsored content

Danas je 21/9/2017, 23:12